Rozhodli jste se shodit pár kilo

12.03.2010 14:19

Tento článek mám dlouho uložený v PC a už nevím kde byl publikován...............
Nadváha, obezita – to jsou slova, která na nás útočí každý den z mnoha stran. Jsme upomínáni, že je třeba si udržet optimální váhu z hlediska ohromných zdravotních rizik, jsme stresováni vzory a modely "ideálních postav" z médií.

Určitě nikdo z nás nepochybuje, že zdravotní rizika nadváhy jsou jistá a také každý z nás chce vypadat dobře a mít hezkou postavu. Všichni chceme být krásní, přitažliví, pohybliví a zdraví! Proč se to ale více než polovině populace nedaří? Je třeba totiž přijmout smutný fakt, že kolem 60% mužů a 50% žen nadváhu má…

Vše má svou duchovní příčinu - respektive cesta a pochopení duše se jen odráží v hmotném světě a na našem těle. Nejsme tu na rekreaci, ale ve škole, máme námi samotnými zvolenou jistou laťku učiva, kterou chceme pochopit a zvládnout. Naše tělo nám pomáhá se s naší duší spojit. Prostřednictvím něj můžeme číst a klíčovat, jak velký krok stranou z naší cesty jsme udělali. Nejen při nemoci je třeba přijímat její duchovní příčinu, ale při každém projevu našeho těla, i při „zcela náhodně“ přibraných kilech.

Není to náhoda, že jsme více jedli, méně se pohybovali, jedli něco, co normálně nejíme, jedli více, než normálně jíme. (Vždyť každý to přece jen nedělá...) Vše jsou jen nástroje, abychom se dostali do stavu, ve kterém být potřebujeme. Takže žádné výmluvy, každé kilo navíc má duchovní příčinu, čím více kil, tím razantněji nám tělo napovídá, že cosi neděláme dobře.

Obecně znamená nadváha touhu po pozornosti, lásce a bezpečí. Současně vnitřní strach z okolí, ze kterého lásku necítím. Přejídání (tj. přijímání více energie než její vydávání), je náhradní uspokojování něčeho, co máme pocit, že chybí v našem nitru. Místo vnitřního naplňování se obalujeme zvnějšku, vytváříme si "obranné hradby" z tuku (znáte lepší izolaci?), odkud se nemůže ztratit žádné teplo (láska). Jenže ani žádné neproudí dovnitř.

Je to také hledání vlastní „váhy“ a důležitosti. Tedy neláska a malé sebevědomí (někdy před druhými i sebou samým důkladně maskované - jenže tělo se ošálit naší myslí nedá).

Řešení nadváhy je hledání místa pro sebe samotného ve svém životě! Je nás dost, kdo obtížně hledá své místo, kdo se bojí prostě jít za svým, žít podle sebe a neohlížet se na "zaručeně správné názory" našeho okolí. Umíme nevnímat nelásku kolem sebe, nevšímat si hádek a svárů? Mnoho nás to neumí!

Přesto někteří se chápou a přijímají lépe, zatímco jiným to ještě nejde. Někdo už prostě ví, že je pro sebe ten nejdůležitější, nejkrásnější a nejvíce hoden lásky, někdo nepotřebuje hledat lásku mimo sebe a dokonce je schopen to také v životě a vztazích realizovat - ten nemívá problémy s nadváhou.

Je důležité poznat příčinu své nelásky k sobě. Ať už na tom pak pracovat začneme či nikoliv, je dobré to vědět.

Všude se dozvíte, že zbavit se nadváhy je možné úpravou stravy, pohybového a pitného režimu. To je jisté a s tím musí každý souhlasit. Nadváha (na naší fyzické úrovni) bezpochyby vzniká nevyrovnaností příjmu a výdeje. Dietní programy jsou však často složité a nesnadno realizovatelné v běžném životě. Každý nemá možnost se speciálně stravovat a pořád počítat kalorie. Většinou - i když se povede shodit nějaké to kilo, tak za čas je máme zpět. Všechny dietní programy nás vlastně násilně rozhýbávají k něčemu, co bychom měli dělat přirozeně. Jak bychom měli projevovat lásku k sobě - dělat, co je pro nás prospěšné.

Ale my ještě nejsme připraveni, ještě neumíme sebe přijmout takové, jací jsme (ostatně proto chceme zhubnout), a tak to chvilku vydržíme a pak nás to vrátí ke starému způsobu vnímání sebe v životě - strach jít do konfliktů za své potřeby, nechuť otevřeně aktivovat za své touhy, atd... A opět se začneme uzavírat do "krunýře" tuků...